RKR

Rådet för kommunal redovisning

Meny

Skip to content
  • Start
  • Dokument
    • Rekommendationer fr.o.m 2019-01-01
    • Utkast
    • Idéskrifter
    • Informationer
    • Yttranden
    • Lagstiftning
    • Övrigt
  • Nyhetsbrev
  • Om RKR
    • Organisation
    • Om webbplatsen
  • Beställ material
  • Länkar
  • Arkiv
    • Rekommendationer t.o.m 2018-12-31
    • Gamla idéskrifter
    • Gamla informationer
    • Gamla yttranden
    • Gamla övriga

Nyhetsbrev, januari 2013

Posted on 17 juni, 2014 by rkradmin

Rekommendationer och Informationer 

Under 2012 har inga nya rekommendationer publicerats, däremot har rekommendationen om materiella anläggningstillgångar reviderats och uppdaterats. Den reviderade rekommendationen RKR 11.3 Materiella anläggningstillgångar gäller redan från räkenskapsåret 2012. I förhållande till tidigare rekommendation så innehåller den reviderade versionen nu även bestämmelser om hur tillgångar som anskaffats genom exempelvis byte eller gåva ska värderas. För tillgångar som anskaffats på detta sätt ska anskaffningsvärdet fastställas till verkligt värde, dvs. den utgift som vid anskaffningstillfället skulle krävts för att anskaffa en identisk eller likvärdig tillgång. 

Förutom ovan nämnda rekommendation gäller även fr.o.m. räkenskapsåret 2012 följande rekommendationer, vilka tidigare beslutats av RKR: 
– RKR 19 Nedskrivningar, vilken behandlar hur en nedskrivning  
  av värdet på en materiell eller immateriell anläggningstillgång  
  ska beräknas och redovisas. Viktigt att notera är att 
  rekommendationen också innebär att tidigare gjorda 
  nedskrivningar måste omprövas i samband med bokslutet! 
– RKR 20 Redovisning av finansiella tillgångar och finansiella  
  skulder, vilken ersätter RKR 9 Klassificering av finansiella 
  tillgångar. En viktig förändring jämfört med tidigare  
  rekommendation är att möjligheten att under vissa 
  förutsättningar klassificera placeringsmedel som 
  anläggningstillgång försvinner. 

Redan i samband med räkenskapsåret 2011 trädde en reviderad rekommendation RKR 10.2 Avsättningar och ansvarsförbindelser i kraft. Den reviderade rekommendationen innebär att avsättning endast kan göras för legala förpliktelser. Det kan i samband med bokslutsarbetet följaktligen finnas anledning att titta över vilka poster som faktiskt tas upp som avsättningar respektive ansvarförbindelser. 

Samtliga rekommendationer kan laddas ned från hemsidan under rubriken Rekommendationer: https://www.rkr.se/dokument/rekommendationer/

RKR har under 2012 givit ut två nya informationer: 
– Redovisning av försäkrings- och skadestånds ersättningar 
  m. m. I informationen fastslås att en förlust eller skada på 
  materiell anläggningstillgång, ett därav orsakat krav på 
  ersättning från annan person och ett därpå följande inköp 
  eller återställande av en ersättningstillgång utgör tre olika 
  ekonomiska händelser och ska redovisas var för sig. I 
  informationen hänvisas till gällande rekommendationer 
  avseende redovisning av de tre olika ekonomiska händelserna. 
– Tolkning och tillämpning av avstegsregeln 
  Informationen behandlar frågan om i vilka situationer det kan 
  anses vara förenligt med lagstiftningens krav på god 
  redovisningssed att avvika från rekommendationer utgivna av 
  RKR. Enligt Informationen är utgångspunkten att information
  som lämnas med tillämpning av lag och kompletterande 
  normgivning också ger en rättvisande bild. Avsteg får bara 
  göras undantagsvis och under exceptionella förhållanden, då 
  en kommun eller ett landsting kan visa att en viss regel i just 
  deras fall leder till en icke rättvisande bild. Av upplysningen 
  om skälen till avvikelsen bör det tydligt framgå vilket 
  exceptionellt förhållande som föreligger samt varför det i just 
  deras fall leder till en icke rättvisande bild. 

Samtliga informationer kan laddas ned från hemsidan under rubriken Informationer: 
https://www.rkr.se/dokument/informationer/


Yttranden
RKR har under året publicerat två yttranden som gäller för räkenskapsåret 2012. 
– Yttrande med anledning av att AFA Försäkring betalar tillbaka 
  premier från 2007 och 2008. 
  Enligt yttrandet ska de premier som AFA försäkringar styrelse 
  beslutat återbetala intäktsredovisas som verksamhetens  
  intäkter i resultaträkningen (jfr. RKR 18). Det bör emellertid bli 
  aktuellt att klassificera posen som en jämförelsestörande post 
  enligt RKR 3.1. 
– Yttrande med anledning av den återbäringsmodell som 
  Kommuninvest infört fr.o.m. 2012 
  Enligt yttrandet ska den del av återbetalning och ränta, som 
  ska användas för att ökat kapitla i Kommuninvest ekonomiska 
  förening, inte betraktas som finansiell intäkt, då kriterierna för 
  att intäktsredovisa inkomsten ej är uppfyllda (jfr. RKR 18). 
  Eftersom kommunen är förpliktigad att använda medlen till 
  kapital i Kommuninvest ekonomiska förening skamedlen 
  istället hanteras som en kortfristig skuld till dess att medlen 
  används för att reglera förpliktelsen. Transaktionen får 
  följaktligen ingen effekt på resultaträkningen. 

Båda yttrandena finns att ladda ned på hemsidan under rubriken Övrigt: https://www.rkr.se/dokument/ovrigt/



Idéskrifter

Ny normering från RKR, ny plan och bygglag (2010:900) samt utveckling på exploateringsområdet har inneburit att tidigare upplaga av idéskriften om Redovisning av kommunal markexploatering inte längre var aktuell och relevant. Under 2012 har därför en ny uppdaterat upplaga av idéskriften utarbetats och publicerats.

Inför arbetet med årsredovisningen vill vi också passa på att återigen uppmärksamma er på den idéskrift som gavs ut 2010, Utformning av tilläggsupplysningar 2010. I skriften ges vägledning med exempel på hur notupplysningar kan utformas för att uppfylla den normering som ges i rekommendationer utgivna av RKR.

Idéskrifterna kan laddas ned från hemsidan under rubriken Idéskrifter: https://www.rkr.se/dokument/ideskrifter/
eller beställas genom att maila till: rkr@rkr.se
Idéskrifter kostar 200 kr + moms och frakt.

Övrigt

Under året har RKR också tagit fram en informationsfolder: Kommunal redovisning – Vilket ansvar har politikerna? Informationsfoldern riktar sig till olika politiska företrädare (kommun- och landstingsstyrelseledamöter, fullmäktigeledamöter och förtroendevalda revisorer) och syftet är att klargöra vilket ansvar man har för redovisningen och den finansiella rapporteringen i de olika funktionerna samt att på ett övergripande sätt informera om den reglering och normering som gäller. Foldern finns att ladda ned på hemsidan under rubriken Övrigt: https://www.rkr.se/dokument/ovrigt/

RKR har också besvarat ett konsultationspapper från EUOSTAT angående bedömning av lämpligheten av att införa internationell normgivning för offentlig sektor inom EU. RKR:s svar och EUROSTAT:s frågor finns att ladda ned på hemsidan under rubriken Övrigt: https://www.rkr.se/dokument/ovrigt/

RKR.s styrelse har i en artikel, publicerad i Kommunal ekonomi #6 2012, uttalat sig om redovisning av s.k. sociala investeringar. I artikeln konstaterar styrelsen att det inte är möjligt att aktivera och göra avskrivningar för insatser av den art som benämns sociala investeringar. Utgifter för sociala investeringar skiljer sig inte från annan driftsverksamhet, varför utgifterna ska kostnadsföras det år insatsen genomförs. Artikeltexten finns också att läsa på hemsidan under rubriken Övrigt:
https://www.rkr.se/dokument/ovrigt/

Vad är på gång i den närmaste framtiden

RKR har undre året avvaktat med att slutbehandla utkastet till rekommendation om redovisning av derivat och säkringsredovisning. En av anledningarna har varit att man velat avvakta Bokföringsnämndens ställningstagande avseende kapitel 11 Finansiella instrument värderade utifrån anskaffningsvärdet i BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). Bokföringsnämnden publicerade sitt ställningstagande i december 2012. RKR har för avsikt att under våren 2013 slutbearbeta utkastet för att kunna fastställa en ny egen rekommendation.

Ett utkast till rekommendation om delårsrapportering har utarbetats under hösten 2012. Remissyttranden mottages tacksamt fram t o m den 5 april, 2013. Administration och hantering av remissvar underlättas om dessa mailas in i wordformat. Utkastet och kommentar med frågor finns att ladda ned på hemsidan under rubriken Utkast:
https://www.rkr.se/dokument/utkast/

En ny samlingsvolym med rekommendationer och informationer tom 2012 kommer att ges ut och distribueras under februari/mars.

Styrelsen har utsett Curt Johansson, redovisningsexpert vid Ekonomistyrningsverket, till ny ledamot i expertgruppen. Curt kommer att ersätta Claes-Göran Gustavsson som går i pension. Vi vill här passa på att tacka Claes-Göran för ett mycket gott och givande samarbete och samtidigt hälsa Curt välkommen som ny ledamot.

God fortsättning på det nya året

Anders Haglund, expertgruppens ordförande
Torbjörn Tagesson, kanslichef

Bookmark the permalink.

Post navigation

← Nyhetsbrev, juni 2012
Nyhetsbrev, augusti 2013 →

Senaste nytt

  • Tidigare nyhetsbrev
  • Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Kontakt

Rådet för kommunal redovisning
118 82 Stockholm

Telefon
08-452 71 35

E-post
rkr@rkr.se